Čínska vláda nariadila svojim kanceláriám, aby do roku 2022 podľa The Guardian vyradili technológiu vyrobenú mimo Číny vrátane hardvéru a softvéru.
Podľa správy je tento krok sčasti navrhnutý tak, aby sa Čína spoliehala menej na technológie vyrobené v zahraničí. Táto smernica by mohla znamenať, že americké spoločnosti ako Dell, HP a Microsoft by mohli v Číne utrpieť veľkú ranu.
Nie je jasné, či tento krok predstavuje odvetu proti blokáde USA proti technológii Huawei v USA na vládnych úradoch začiatkom tohto roka. ČN sa už zapojila do znižovania závislosti na zahraničných spoločnostiach prostredníctvom svojho zákona o kybernetickej bezpečnosti v roku 2017, ale podľa amerického poradcu skupiny Eurasia Paula Triola, ktorý hovoril s The Guardian, môžu tento projekt urýchliť sankcie USA voči firme Huawei.
Nedávno bol Huawei zakázaný prístup do obchodu s aplikáciami Google Play pre zariadenia s Androidom, ktorý účinne odstránil smartfóny spoločnosti Huawei z globálneho konkurenčného prostredia. Pred zákazom bola firma Huawei ponúkaná ako druhý najväčší výrobca smartfónov na svete.
Odhaduje sa, že podľa analytikov ČN pre cenné papiere sa nahradí 20 až 30 miliónov počítačov a iného technického hardvéru. Očakáva sa, že tridsať percent hardvéru. Očakáva sa, že 30% hardvéru bude do roku 2020 nahradených a 50 percent do roku 2021, zatiaľ čo zvyšných 20% technológie bude nahradených do roku 2022.
Aj keď je možné nahradiť počítače vyrobené v zahraničí počítačmi vyrobenými v Číne napríklad nahradiť firmu Dell so sídlom v USA firmou Lenovo so sídlom v ČN – nie je jasné, ako komplexná čínska vláda plánuje byť so svojou smernicou.
Počítače Lenovo sú síce čínske, ale väčšina najdôležitejších komponentov, ktoré používajú počítače Lenovo, sú vyrobené v zahraničí. Napríklad bežia na procesoroch americkej firmy Intel a využívajú pamäť od kórejskej spoločnosti Samsung.