Malé deti naháňame do postele, lebo veľmi dobre vieme, že spánok je dôležitý pre zdravý fyzický aj psychický vývoj organizmu. Akosi ale zabúdame, že má priaznivý vplyv aj pre dospelých ľudí. Nedostatok spánku sa nám môže nepekne vypomstiť a naše telo nám dá jasne najavo že mu chýba oddych.
Problém s pamäťou
Počas spánku mozog triedi informácie, ktoré získal počas dňa. K tomuto triedeniu dochádza práve počas hlbokého spánku, ku ktorému sa v noci dostaneme niekoľko krát ( 5-6 krát). Počas spánku musíme prejsť 6 – timi fázami, aby sme sa dostali do REM – fázy (hlboký spánok). Ak čas určený na spánok skrátime náš mozog nebude mať čas zapamätať a pretriediť všetky informácie. My začneme zabúdať, mať problémy s pamäťou a aj sústredením.
Výkon
Nedostatok spánku pociťujú hlavne športovci. V noci sa organizmus regeneruje a ak ste mu dali zabrať tréningom, doprajte mu regeneráciu v noci. Vedecké výskumy potvrdzujú, že ak sme sa zle vyspali je ďalší deň naša chôdza pomalšia, máme slabšie uchopenie a je spomalený aj reakčný čas na riešenie problémov.
Imunitný systém
Regenerácia súvisí s imunitným systémom. Ak nedáme telu čas na to, aby sa mohlo opraviť vypomstí sa nám to na imunite. Prechladnutia, chrípky, infekcie, ťažkosti s trávením sú len prvými znakmi nedostatočného spánku.
Psychické problémy
Kvalitný spánok vás udrží fit aj po psychickej stránke. Predídete stresu, depresiám a aj pocitom úzkosti. Má na to vplyv tvorba melanínu v noci a produkcia serotonínu počas dňa. Tieto dve látky vplývajú na psychickú pohodu. Akékoľvek narušenie ich produkcie má vplyv na vašu psychickú stránku.
Cukrovka
Krátky a zlý spánok môže vyvolať diabetes II typu. Málo spánku zníži citlivosť tela na inzulín a cukrovka môže u vás prepuknúť už do cca 2 týždňov nedostatočného spánku. Postačí ale aspoň 1 týždeň dobrého a kvalitného 8 hodinového spánku a cukrovka je preč.