V dnešnej dobe sú však rôzne spôsoby kúrenia. Ktoré sú to a ktoré z nich sú naozaj efektívne?
Pred niekoľkými rokmi prišla veľká móda každé kúrenie prerobiť na plyn. Dokonca ešte aj naši starí rodičia a dôchodci, ktorí bývali vo svojich rodinných domoch, povyhadzovali staré kotle na drevo a prešli na kúrenie plynom. Mnohí z nás už ani neuvažujú o nejakom inom spôsobe, ako kúriť týmto spôsobom. Je to komfortné, popravde ani netušíme, že vôbec niekto nejaké teplo vyrába. Nemusíme chodiť nič kontrolovať, nemusíme chodiť prikladať do kotla. Keď nám je zima, iba stlačíme tlačítko, ktorým pridáme teplotu na izbovom regulátore a za chvíľu máme požadované teplo v izbe. A to dokonca presne na stupeň Celzia.
Ale stojí to sa to?
Kúrenie plynom však prináša svoje úskalia. Okrem ustavične dvíhajúcich sa cien plynu je to aj otázka bezpečnosti. Zatiaľ čo kúrenie drevom či uhlím malo svoje úskalie v možnosti vzniku požiaru, kúrenie plynom niekoľkonásobne prevyšuje toto nebezpečenstvo. Nie síce percentuálne alebo štatisticky svojím výskytom. Ale svojím rozsahom, pretože taký výbuch plynového kúrenia môže byť naozaj veľkým problémom. Je preto dôležité nezanedbávať revízie kotlov a pravidelne kontrolovať celý systém certifikovaným odborníkom. V takom prípade sa naozaj nemusíme ničoho obávať. Len na to netreba zabudnúť…
Lacnejšie?
Kúrenie drevom však prináša aj inú výhodu. Je to jeho úspornosť. Cenový rozdiel medzi kúrením plynom a drevom je takmer až päťdesiat percent. Samozrejme, záleží či máme a odkiaľ máme prísun dreva. Pokiaľ bývame v centre mesta v rodinnom dome, asi máme celkom problém zohnať si lacné drevo a ešte aj vhodným spôsobom ho uskladniť.
Pokiaľ však bývate na vidieku či v niektorej okrajovej časti mesta, bola by priam škoda nezaviesť si aspoň takzvaný sekundárny kotol, ktorý bude na tuhé palivo. Okrem úspory energie má totiž kúrenie drevom aj svoje čaro.